Historia połączenia z ORLENEM
W związku z połączeniem kapitał zakładowy PKN Orlen został podwyższony z kwoty 534 mln 636 tys. Intencją zarówno Grupy LOTOS, jak i PKN ORLEN jest zabezpieczenie wszystkich pracowników w całym procesie. Temu właśnie służy dialog ze stroną społeczną. Rozmowy z przedstawicielami organizacji związkowych działających w LOTOSIE nabrały tempa w maju 2021 r., po ogłoszeniu planowanej struktury połączonego podmiotu. Zgoda akcjonariuszy pozwoliła zarządowi Grupy LOTOS na wdrożenie wewnątrzgrupowej Edwin Lefebvre jest najlepszym traderem Forex reorganizacji, polegającej na integracji w jednym podmiocie – LOTOS Asfalt – całości kompleksu rafineryjnego.
W wyniku fuzji PKN ORLEN i Grupy LOTOS udział Skarbu Państwa w połączonym koncernie wzrośnie do ok. 35%. Zakładając następnie połączenie z PGNiG, udział ten zwiększy się istotnie. Grupa ORLEN sfinalizowała połączenie z Grupą LOTOS, umacniając tym samym wiodącą rolę w branży paliwowo-energetycznej w Poprawił swoje nastawienie do poprawy swojej firmy Europie Środkowo – Wschodniej.
Nowe czołgi jadą do Polski. Wojskowi unikają tego pytania
Spółka konsekwentnie rozszerza obecność na rynku niskosiarkowych morskich paliw żeglugowych. Sprawia, że obecnie, w bardzo trudnym geopolitycznie momencie, mamy zabezpieczone stabilne dostawy surowca do wszystkich siedmiu rafinerii, którymi zarządzamy. Nie tylko w Polsce, ale też w Czechach i na Litwie. Jednocześnie w Grupie Orlen istnieje przestrzeń na dostawy ropy z innych kierunków.
Gdańsk może stać się ważnym ośrodkiem odpowiedzialnym za rozwój nowej mobilności, projektów związanych z elektromobilnością oraz paliwami alternatywnymi, takimi jak wodór. Tym działaniom sprzyja zaplecze naukowe dostępne w Gdańsku oraz otwartość Trójmiasta jako dużej metropolii na nowe trendy. Konsolidacja tych aktywów, zgodnie z opracowaniami przygotowanymi przez renomowaną firmę doradczą, może przynieść spółce oszczędności w szacunkowej wysokości co najmniej 10 mln zł rocznie. Dzięki wyeliminowaniu sztucznych przepływów wewnętrznych (poprawa kosztów operacyjnych), dublujących się procesów oraz optymalnemu wykorzystaniu kapitału ludzkiego. Oczekiwane są również oszczędności na kosztach administracyjnych, prawnych i podatkowych. Regulacje klimatyczne w Europie mają wpływ nie tylko na działanie samych zakładów rafineryjnych, ale też sprzyjają rozwojowi alternatywnych źródeł energetycznych.
Historia połączenia z ORLENEM
Rynek zdominowały duże koncerny, które powstały dzięki fuzjom energetyczno-paliwowym. Koncern przywołuje przy tym prognozy, które wskazują, że znaczenie błękitnego paliwa w kraju będzie rosło. Dlatego Orlen chce utrzymywać wydobycie gazu na tym relatywnie wysokim poziomie przez kolejne lata, inwestując w poszukiwania i wydobycie krajowych węglowodorów. Teraz zarząd i rada nadzorcza Orlenu zdecydowały o utworzeniu spółki, która zajmie się integrowaniem wszystkich polskich aktywów wydobywczych grupy. W ten sposób 19 listopada spółka Orlen Upstream Polska (dotychczas Orlen Upstream) została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego.
Prace realizowane są w oparciu o około 360 koncesji na 239 złożach – wyliczył koncern. Produkcja gazu ziemnego ze złóż krajowych i zagranicznych Grupy Orlen wyniosła około 7,1 mld metrów sześc., co odpowiadało 42 proc. Krajowego zapotrzebowania, natomiast produkcja krajowa gazu ziemnego wyniosła w tym czasie około 3,4 mld metrów sześc. Analogicznie zdecydowali akcjonariusze PKN ORLEN. Za podjęciem uchwały o połączeniu oddano 98,3% głosów.
Zapytania poszły do kilkudziesięciu firm, ile znalazło się na krótkiej liście naprawdę zainteresowanych?
Orlen podał, że integratorem będzie spółka Orlen Upstream Polska, która połączy rozproszone dotąd aktywa, przejęte przez koncern w wyniku fuzji z Grupą Lotos oraz PGNiG. Zgodnie z poleceniem prezesa zarządu Grupy LOTOS, 12 listopada 2021 r. Rozpoczęły się prace nad przygotowaniem całej naszej grupy kapitałowej do funkcjonowania w ramach multikoncernu. Powołane dla poszczególnych obszarów czy też spółek GK LOTOS zespoły będą analizować, jak wykorzystać potencjały łączących się podmiotów do utworzenia spójnej i dojrzałej organizacji. Połączenie PKN ORLEN z Grupą LOTOS stworzy nowe możliwości dla wykwalifikowanej i doświadczonej kadry, m.in. Poprzez synergię przemysłu i nauki, również w zakresie innowacyjnych projektów.
- Tym działaniom sprzyja zaplecze naukowe dostępne w Gdańsku oraz otwartość Trójmiasta jako dużej metropolii na nowe trendy.
- Koncern, po połączeniu z Grupą LOTOS, a docelowo także z PGNiG, wzmocni pozycję lidera transformacji systemu energetycznego, opierając inwestycje na nisko- i zeroemisyjnych źródłach wytwarzania energii.
- Spółka Saudi Aramco została wybrana do realizacji środków zaradczych w obszarze rafineryjnym i hurtowym, a także paliw lotniczych.
- Zużycia tego paliwa w Polsce, przy czym ponad połowę tego zapewniła produkcja ze złóż krajowych.
- Zapewniamy energię i paliwa ponad 100 milionom Europejczyków.
- “Wpis ten wywołuje skutek wykreślenia Grupy Lotos z rejestru. Z dniem 1 sierpnia 2022 r. spółka wstąpiła we wszystkie prawa i obowiązki Grupy Lotos”, zgodnie z przepisem art. 494 par.
Rafineria jest JP Morgan zapłaci 250 milionów dolarów kary za błędy w zarządzaniu ryzykiem połączona z rynkiem hurtowym i sprzedaliśmy ten pakiet za 2,2 mld zł! To jest, proszę pana, cyniczna gra, gdzie politycy poprzez ten proces chcą uzyskać jakieś punkty polityczne, a w ten sposób podważają zaufanie do polskiej gospodarki i polskich firm. Ja nie powołuję się na nieistniejące wyceny albo na wartość, która jest szacowana na podstawie mało obiektywnych czynników.
Tego dnia zarząd Grupy LOTOS oraz przedstawiciele związków zawodowych uzgodnili treść porozumień, które finalnie podpisano 10 stycznia 2022 r. Stabilizują one stosunki pracy u pracodawców oraz zasady pracy i płacy, na jakich winna ona być świadczona. Dokumenty zabezpieczają także wewnątrzzakładowe źródła prawa pracy, warunki kontynuacji dotychczasowych świadczeń socjalnych oraz zasady realizacji praw reprezentacji pracowników u pracodawcy. Dywersyfikacje produkcji i potężne inwestycje w paliwa alternatywne stwarzają szansę na rozwój i skuteczne funkcjonowanie na rynku. Samodzielnie żadna pojedyncza rafineria nie jest w stanie sfinansować takich projektów z obszaru niskoemisyjnych źródeł energii, petrochemii czy energetyki.
Warunkową zgodę od Komisji Europejskiej na przejęcie kapitałowe Grupy LOTOS. Tak rozpoczęła się oficjalna procedura połączenia dwóch polskich spółek paliwowych i budowy silnego multienergetycznego koncernu, który będzie dużym graczem na europejskim i światowym rynku. To największa fuzja w branży paliwowo-energetycznej w naszym regionie, która otwiera nowy rozdział w historii Polski i obu do tej pory konkurujących ze sobą koncernów.